W jaki sposób złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Kobieta po urodzeniu dziecka musi na nowo odnaleźć się w swojej sytuacji zawodowej. Dla wielu pań to proste i naturalne, ale są również kobiety, dla których to wcale nie jest takie oczywiste.

Bywają one po prostu rozdarte pomiędzy koniecznością powrotu do pracy ze względów finansowych lub czysto ambicjonalnych, a problemami z opieką nad malutkim dzieckiem. To zupełnie naturalne, że kobieta tęskni i nie chce zostawiać swojego malucha pod opieką obcych osób lub w żłobku.

Urlop wychowawczy

Urlop macierzyński to bardzo często dla kobiet naprawdę wspaniały czas w życiu. Dziecko jest wtedy stosunkowo małe i wciąż dużo śpi, dzięki czemu kobieta ma odrobinę czasu dla siebie. To właśnie wtedy bardzo wiele pań decyduje się na ruszenie z alternatywną drogą zawodową.

Pojawiają się pomysły na własny biznes. Po powrocie do pracy na pełen etat niestety często brakuje i od razu na bycie mamą i rozwijanie swojego pomysłu na biznes. Aby kontynuować tą obraną drogę można wziąć urlop wychowawczy.

Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Wniosek o urlop wychowawczy kobieta może złożyć już po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, nawet jeżeli już wróciła do obowiązków zawodowych. Druk odpowiedni do złożenia bez problemu można znaleźć w internecie. Można oczywiście również odręcznie wypisać pismo, jednak nie jest to do końca eleganckim rozwiązaniem.

Kobieta powinna poinformować swojego pracodawcę o chęci przejścia na urlop wychowawczy z miesięcznym wyprzedzeniem. Oczywiście jeżeli pracodawca zgodzi się, kobieta może szybciej przejść na urlop wychowawczy. Czy pracodawca może odmówić urlopu wychowawczego? W praktyce nie może i tego nie robi. Jeżeli kobieta stwierdza, że musi opiekować się swoim dzieckiem, pracodawca musi przychylić się do wniosku.

Podczas urlopu wychowawczego kobiecie nie może być złożone wypowiedzenie z pracy. Jeżeli jednak kobieta zdecyduje się na powrót do pracy, pracodawca może wtedy złożyć jej wymówienie. Może również zdarzyć się tak, że podczas urlopu wychowawczego wygaśnie umowa zawarta na czas określony.

Pracodawca nie ma obowiązku przedłużać takiej umowy z kobietą.

Jak przerwać urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy można przerwać. Kobieta w każdej chwili może zadecydować o swoim powrocie do pracy. Musi tylko z pewnym wyprzedzeniem poinformować o tym swojego pracodawcę, tak by ten mógł rozwiązać swoją umowę na przykład z innym pracownikiem na zastępstwo.

W praktyce oznacza to, że wniosek o przerwanie urlopu trzeba złożyć przynajmniej miesiąc przed.