O podatkach slów kilka

Czekamy na zwrot podatku (w Kapitalni.org dowiesz się co zrobić, gdy nie dotarł w terminie) i nie wiemy, jak długo przyjdzie nam jeszcze oczekiwać na nasze pieniądze? Oto najczęstsze pytania zadawane w związku z PIT-em, nadpłatami, zwrotem i samymi podatkami.

Jak długo czeka się na zwrot?

Od momentu złożenia deklaracji, fiskus ma 3 miesiące na przelanie nam pieniędzy bądź wysłanie ich pocztą. W wypadku ewentualnych poprawek, czas ten się wydłuża. Wszystko zależy od tego, czy w naszym zeznaniu podatkowym nie ma żadnych błędów.

W grę wchodzą również inne sytuacje, takie jak złe spisanie podatków przez pracodawcę czy nieuwzględnienie pracownika w zeznaniu. Wszystko to przyczynia się do wydłużenia naszego oczekiwania na pieniądze.

Czy otrzymam zwrot?

Nadpłata podatku zostanie zwrócona tylko wtedy, gdy nie mamy wobec państwa żadnych, nieuregulowanych płatności. Mandaty, zaległe alimenty czy niespłacona pożyczka to sytuacje, w których nie ma co liczyć na pojawienie się gotówki na naszym koncie. Państwo zabiera wtedy nadpłatę, by uregulować zobowiązania wobec banków czy sądów. Jeśli nie zalegamy, możemy spodziewać się zwrotu podatku. Czas ten jest bardzo różny. Mówi się, że najszybciej pieniądze dostają te osoby, które PIT wypełniły i wysłały drogą internetową. Jednak nawet tutaj nie ma reguły. Najlepsza rada, to uzbroić się w cierpliwość i po prostu czekać na nasze pieniądze – na pewno wkrótce się pojawią.

Zwrot: na konto bankowe czy pocztą?

Obecnie najszybciej pieniądze otrzymamy dołączając do deklaracji podatkowej formularz. Zawiera on numer naszego konta bankowego. Drogą internetową deklaracje są szybciej przejmowane przez urzędników, a co za tym idzie – możemy szybciej cieszyć się zwrotem pieniędzy. Droga tradycyjna, pocztowa może również zostać przez nas wybrana, jednak wtedy czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć.

Czy mogę sprawdzić termin zwrotu?

W ostatnich latach stało się możliwe sprawdzenie terminu zwrotu. Na specjalnym portalu podatkowym podając pesel bądź nip możemy dowiedzieć się, kiedy dostaniemy nasze pieniądze. Musimy również podać kwotę zeszłego podatku. Jeśli informacje przez nas wprowadzone będą poprawne, pojawi się jedna z dwóch informacji: ,,w trakcie realizacji” bądź ”zrealizowano”. W przypadku pierwszej z nich, nadal może toczyć się proces związany z nadpłatą. Jeśli źle wprowadziliśmy dane, zostaniemy o tym poinformowani. Portal to doskonała witryna dla wszystkich, którym zależy na szybkim przelewie. W prosty i szybki sposób mogą oni sprawdzić, czy ich deklaracja podatkowa została już rozpatrzona, czy nie.